Jak wędzić pstrąga ?

Produkty:
Pstrągi do 400g szt.
sól
cukier
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy

Sposób przygotowania:

Świeżo wypatroszonego pstrąga płuczemy w bieżącej wodzie. Przekładamy ryby do dowolnego pojemnika i zalewamy słabą solanką na 30 min. (szklanka soli na na 5 l. wody). Kiedy ryby znajdują się w solance, należy przygotować wywar. W zależności od pojemnika wlewamy odpowiednią ilość wody i wsypujemy do niej soli, którą należy dodawać tak długo, aby wrzucone do naczynia jajko wypłynęło na powierzchnię. Do tak przyrządzonej solanki można dodać dwie duże łyżki cukru, można również dodawać zioła: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz itp. Wywar mamy przygotowany, więc wkładamy do wywaru ryby, tak aby zostały w całości przykryte solanką i odstawiamy je na 10-12 godzin.
Po wyjęciu z wywaru pstrągi płuczemy i suszymy papierowym ręcznikiem, zawieszamy na haki i suszymy je w przewiewnym miejscu, do czasu, aż skóra będzie sucha i będzie robiła wrażenie pergaminu. W czasie kiedy pstrągi się suszą, przygotowujemy wędzarnie, rozpoczynając proces rozgrzewania. Dobrze rozgrzana wędzarnia daje dobry ciąg powietrza z paleniska do komina.
Po osuszeniu ryb, możemy przystąpić do I etapu wędzenia, czyli wędzenia wstępnego, trwającego do 40 minut w temp. do 45C. W tym etapie podsuszamy rybę i przygotowujemy do wędzenia właściwego.
II etap, to wędzenie właściwe w temperaturze 55C, około 3 godzin. Przytykamy komin, tak aby dym wolniej się wydobywał. Należy też co jakiś czas kontrolować czy ryby się nie wytapiają. Należy uważać, żeby pstrąga nie ugotować.
III etap - wędzenie końcowe trwa około 20 minut w temperaturze 60C- 90C.
Po uwędzeniu ryby powinny mieć delikatne mięso, jędrne i soczyste, a skóra powinna przybrać złocistej barwy. Okres trwałości ryb wędzonych na gorąco wynosi 7 dni latem i 15 dni zimą.