Pstrąg źródło kwasów Omega 3

omega3Ryby uzupełniają naszą dietę w elementy i składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a szczególnie ważne są dla rozwoju naszych pociech.
W odróżnieniu od mięsa zwierząt hodowlanych, w rybach, oprócz kwasów nasyconych występują kwasy nienasycone, w tym kwasy Omega 3, które spowalniają proces starzenia komórek. Sprzyjają one wzmocnieniu odporności i mogą zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia, miażdżycy i chorób układu krążenia. Efekt ten zaobserwowano w krajach, gdzie głównym punktem jadłospisu są ryby i owoce morza. Co więcej, jedzenie ryb powinno stanowić rodzaj profilaktyki antynowotworowej (zwłaszcza w przypadku raka piersi, okrężnicy i prostaty) i antyzawałowej. Wystarczy zjeść około 150 g pstrąga, aby zapewnić sobie dzienną dawkę kwasów Omega 3. Najwięcej cennych składników odżywczych zachowują ryby pieczone i gotowane na parze.

Zawartość kwasów Omega 3 w rybach związana jest ze środowiskiem bytowania, oraz z ich dietą. Największe stężenie kwasów omega3 posiadają zimnolubne drapieżne ryby słonowodne, do których należy pstrąg. Co prawda pstrąg jest rybą dwuśrodowiskową, żyjącą zarówno w wodach słodkich jak i słonych, ale w naszym kraju na nasze stoły trafia głównie z hodowli opartych na tzw wodzie słodkiej. Głównym składnikiem pasz dla pstrąga hodowlanego jest mączka rybna pozyskiwana ze słonowodnych i zimnolubnych ryb, co powoduje, że mają one wyższą zawartość kwasów omega 3 niż ich odpowiedniki żyjące w naturze.